Timetable

Print
Kindly click on the session number to view within the program

Friday, October 16, 2015
Time
Hall A
Hall B Hall C
10:00-10:30
Session 1: Opening Ceremony and Plenary Lectures
10:30-12:30
Session 2: Plenary Lectures
12:30-13:30 Lunch Break
13:30-16:00 Session 3: Plenary Lectures
16:00-16:30 Coffee Break
16:30-18:30
Session 4A:
Genetics
Leader:
Arfan Ikram
Session 4B:
Cognitive rehabilitation
Leader:
Dafin Muresanu
Session 4C:
Biomarkers in VCI of the subcortical small vessel type
Leader:
Anders Wallin
18:30 Welcome Reception
 
Saturday, October 17, 2015
Time
Hall A
Hall B
Hall C
08:00-09:30 Session 5: Plenary Lectures
09:30-10:00
Coffee Break & Poster Viewing
10:00-11:30
Leader:
Antonio Federico
Session 6B:
Neuropathology

Leader:
Johannes Attems
Session 6C:
Cerebral small vessel disease
Leaders
:
Andreas Charidimou
Deborah Levine
11:30-11:40

Technical Break

11:40-13:00
Session 7A:
White matter disease and dementia
Leaders:
Hugh Markus
Reinhold Schmidt
Mechanisms of neurodegeneration and imaging
Leader:
Bogdan O. Popescu
Session 7C:
Free Communication
13:00-14:00
Lunch Break & Poster Viewing
14:00-16:00
Session 8A:
Towards the concept of disease-modifying strategy in vascular cognitive impairment and vascular dementia
Leaders:
Regis Bordet
Alla Guekht
Session 8B:
Neuro-imaging
Leaders:
Dieter Heiss
Gary Rosenberg
Session 8C:
The diabetic brain and cognition
Leader:
Peter Riederer
16:00-16:30
Coffee Break & Poster Viewing
16:30-18:30
Session 9: Plenary Lectures
 
Sunday, October 18, 2015
Time
Hall A
Hall B
Hall C
08:00-09:30
Session 10A:
Diagnostic criteria
Leaders:
Lefkos Middleton
Oren Tene
Session 10B:
Translational models of VCI/VaD
Leaders:
Atticus Hainsworth
Manfred Windisch
Session 10C:
Post-stroke dementia
Leaders:
Natan Bornstein
Michael Brainin
09:30-10:00
Coffee Break & Poster Viewing
10:00-11:30
Session 11A:
Neuropsychology
Leaders:
Pasquale Calabrese
Elka Stefanova
Lifestyle and diet
Leader:
Alina Solomon
 
Mild cognitive impairment
Leadres:
Milica Gregoric Kramberger
Kenichi Meguro
11:30-11:40

Technical Break

11:40-13:00
Session 12A:
Big data
Leaders:
Fergus Doubal
Terence Quinn
Session 12B:
Vascular parkinsonism
Leaders:
Frank-Erik de Leeuw
Ivan Rektor
Session 12C:
Free Communication
13:00-14:00
Lunch Break & Poster Viewing
14:00-16:00
Session 13A:
Vascular determinants of cognitive performances in brain aging
Leaders:
Panteleimon Giannakopoulos
Session 13B:
Rheumatic and autoimmune vascular diseases in dementia
Leaders:
Joab Chapman
Piercarlo Sarzi-Puttini
Session 13C:
Vascular depression
Leader:
Kurt Jellinger
16:00-16:30
Coffee Break & Poster Viewing
16:30-18:30 Session 14: Plenary Lectures
18:30
Closing remarks and Farewell